Odwierty pod pompy ciepła

Dolne źródło pompy ciepła-odwierty

Specjalizujemy się w kompleksowym wykonaniu kolektorów pionowych/sond pionowych jako dolnego źródła dla pomp ciepła w postaci głębokich odwiertów. Preferujemy głębokie wiercenia dla zapewnienia jak najwyższej temperatury dla pompy, przekłada się to na wyjątkową sprawność naszych układów a co za tym idzie dużą ekonomiczność i szybki zwrot inwestycji w gruntową pompę ciepła.

Przeprowadzamy inwestora przez cały proces związany z dolnym źródłem przejmując za niego większość obowiązków przy wszystkich procedurach związanych z dokumentacją i pozwoleniami.

Wykonujemy kompleksową dokumentację geologiczną – projekt robót geologicznych a w przypadku odwiertów powyżej 100 metrów lub na obszarze górniczym Plan Ruchu Zakładu Górniczego. Po wykonaniu odwiertów przygotowujemy geologiczną dokumentację powykonawczą.

Wykonujemy kompleksowo dolne źródło dla naszych pomp ciepła. Posiadamy dwie wiertnice z systemem podwójnych głowic, co pozwala nam wykonać odwiert w każdych warunkach geologicznych do zakładanej głębokości. Wykonujemy odwierty w skale systemem młotka dolnego, jak i w pokładach miękkich na tzw. płuczkę. Wiertnice poruszają się na gumowych gąsienicach, więc nie niszczymy asfaltu, czy kostki brukowej podczas dojazdu na miejsce wiercenia, a stosowane przez nas specjalne odprowadzenie urobku ogranicza zniszczenia na działce inwestora.

 Sondy pionowe – korzystamy z rozwiązań od sprawdzonych producentów i nie stosujemy półśrodków. Przez 20 lat wykonywania odwiertów, sprawdziliśmy wszystkich dostępnych producentów i wybraliśmy tylko tych, którzy gwarantują jakość i poprawne działanie dla instalowanych przez nas pomp. Sondy zawsze są poddawane próbom ciśnieniowym, jak i próbom przepływu przed i po zapuszczeniu ich do otworu.   

 

Wypełnienie otworu Termocementem        

Jest to jedna z najważniejszych czynności mających wpływ na poprawną pracę dolnego źródła. Wypełnienie otworu termocementem zapewnia kontakt sondy z górotworem, a co za tym idzie, wymianę ciepła i podnosi znacząco sprawność, czyli COP pompy ciepła.

 

Podłączenie poziome odwiertów dolnego źródła do budynku
Posiadamy własne koparki i ładowarki, dzięki którym nie jesteśmy uzależnieni od firm zewnętrznych.

Połączenia rur dolnego źródła wykonujemy technologią zgrzewania elektrooporowego. Niedopuszczalne dla nas jest łączenie rur pod powierzchnią terenu za pomocą złączek skręcanych z uszczelką.

Zabezpieczamy sondy pionowe, jak i rury dobiegowe taśmą znakującą ich położenie, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku innych prac ziemnych, które mogą być wykonywane w przyszłości na polu dolnego źródła.

Przejście przez fundament lub ścianę budynku wykonujemy za pomocą otwornic lub młotów udarowych.

Zabezpieczenie rur dobiegowych

Rury poziome od sond pionowych do studzienki zbiorczej lub rury biegnące od sond bezpośrednio do rozdzielacza w budynku obsypujemy piaskiem chroniąc je przed uszkodzeniem mechanicznym przy zasypywaniu gruntem rodzimym.

Rozdzielacze wewnątrz budynku

Rozdzielacze wielosekcyjne z rotametrami montujemy wewnątrz budynku. Rozdzielacz składa się z dwóch belek kolektorowych-zasilającej i powrotnej. Na belce powrotnej z pompy ciepła zamontowane są sawory odcinające a na drugiej zasilającej pompę ciepła rotametry, którymi regulujemy przepływy glikolu. 

 

Izolowana szafka zewnętrzna-rozdzielaczowa 

Szafkę zewnętrzną montujemy na zewnątrz budynku. Maksymalnie możemy podłączyć do niej cztery sondy geotermalne. Ładnie komponuje się z ociepleniem budynku-styropianem. Do maszynowni z pompą ciepła wprowadzamy z niej dwie rury dobiegowe.

 

Studnie rozdzielaczowe

W przypadku większej liczby odwiertów sond pionowych wykorzystujemy studnie rozdzielaczowe do której podłączamy wszystkie odwierty. Do jednej studni możemy podłączyć maksymalnie 44 odwierty.

 

Glikol
stosujemy glikol etylenowy, jak i propylenowy znanych producentów tylko z inhibitorami korozji, które chronią wymiennik pompy ciepła. Zawsze używamy gotowego roztworu dedykowanego dla kolektorów pionowych pomp ciepła. Nie używamy koncentratów glikolu, chyba że jest on mieszany przez nas z woda demineralizowaną.

Po całościowej próbie ciśnieniowej, jak i próbie przepływu, dolne źródło pompy ciepła przekazujemy naszym instalatorom, którzy montują całą maszynownię z pompą ciepła.

Procedura doborowa:
Żeby przedstawić ofertę na kompleksowe wykonanie gruntowej, czy powietrznej pompy ciepła, musimy dobrać jej moc do Państwa budynku czy obiektu. Znając szczegółowe dane będziemy mogli dobrać moc grzewczą pompy ciepła. Moc chłodniczą w przypadku pompy gruntowej podzielimy przez możliwy uzysk energii geotermalnej z metra odwiertu na danym terenie, dzięki czemu uzyskamy sumaryczną ilość metrów dolnego źródła. Tak powstanie wstępna oferta na kompleksową instalację pompy. Następnie w umówionym terminie spotykamy się z inwestorem w celu doprecyzowania szczegółów i podpisujemy umowę. Czas realizacji nie jest uzależniony od dostaw pompy ciepła, ponieważ wszystkie modele w ilości kilku sztuk zawsze posiadamy na magazynie. 

 

Dolne źródło pompy ciepła realizowane przez głębokie odwierty to długa lista zalet:

  • bardziej efektywne wykorzystanie energii geotermalnej,
  • wyższa temperatura dolnego źródła podnosi sprawnośc i COP pompy ciepła
  • głębokie odwierty ograniczają przestrzeń prac ziemnych
  • niższe koszty realizacji (mniej praz ziemnych, tańsze rozdzielacze),
  • ciepło zimą, chłód latem i ciepła woda użytkowa w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

Zamów kontakt lub bezpłatną wycenę w miejscu inwestycji.
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą niezwłocznie
Podaj numer swojego telefonu komórkowego:
+48
-
-
W związku z zainteresowaniem Państwa ofertą, proszę o kontakt telefoniczny.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych ani przekazywany dalej. Jedynie do Ciebie oddzwonimy